فواید و دستآورد های نوشتن

در مقاله گذشته، در مورد اینکه چرا بنویسیم، توضیحاتی را عنوان کردیم، در این مقاله قصد داریم به فواید و دستاوردهای حاصل از نوشتن بپردازیم.

وقتی شروع به نوشتن می کنیم، در حقیقت راهی برای خروج افکار، احساسات، عقاید و باورهایمان پیدا کرده ایم. نوشتن به کمک ما می آید تا ذهن خود را سالم تر کنیم، گاهی مسائل مختلف، آنچنان به ذهن هجوم می آورند که نیاز به تخلیه ذهن، امری واجب و ضروری می شود.

حال این تخلیه ذهن گاهی از طریق صحبت کردن انجام می شود و گاهی از طریق نوشتن.

وقتی بخواهیم هر آنچه که در ذهن جای گرفته را از طریق نوشتن، به بیرون هدایت کنیم، هماهنگی بین دست و مغز شکل می گیرد و مغز به دست فرمان میدهد تا شروع به نوشتن کند.

حال می تواند نوشته را روی کاغذ بیاورد و یا از طریق کامپیوتر و … ، آنها را تثبیت کند.

نوشتن با دست چه تأثیری دارد؟

پژوهشگران فرانسوی و نروژی طی تحقیقاتی به تأثیرات زیاد نوشتن در یادگیری پی برده اند و عنوان کردند که احساس گرفتن قلم در دست، و کشیدن قلم روی کاغذ، بخشی از مغز که موتور حافظه (Sensory motor) نام دارد، را فعال می کند. استفاده کردن از قلم و نوشتن، شناخت بصری و بینایی شخص از حروف و کلمات را تقویت می کند و باعث تفکر و تأمل نسبت به کلمات و جملات استفاده شده، می شود.

تأثیرات نوشتن کدامند؟

نوشتن، تأثیرات بسیار زیادی در کارایی بهتر مغز و بهبود روح و روان آدمی دارد، که در اینجا به چند مورد آن اشاره می کنیم.

  1. افزایش تمرکز و یادگیری:

وقتی ما صرفاً مشغول گوش کردن یا دیدن باشیم، فقط گوش یا چشم مشغول انجام کار است، ولی وقتی می نویسیم، یک حس دیگر نیز به حس های قبل اضافه می کنیم، و همین باعث افزایش تمرکز و یادگیری  می شود.

به عبارت دیگر وقتی مشغول خواندن هستیم، فقط چشم مشغول می شود و میزان حواس پرتی بالاتر می رود، ولی زمانی که مشغول نوشتن می شویم، ذهن باید به درست نوشتن هم توجه کند، پس باعث می شود تمرکز بیشتر شود و یادگیری بالاتر رود.

  1. هماهنگ کردن نیم کره ی چپ و نیم کره ی راست مغز :

نوشتن، (و مخصوصا وقتی عادت کنیم که هر روز بنویسیم) باعث می شود که نیمکره چپ مغز فعال شود، و از طرفی، وقتی می نویسیم، باعث بروز خلاقیت می شود که به  نیم کره ی راست مغز مربوط می شود، پس نوشتن، باعث می شود که نیم کره ی چپ و راست مغز با هم هماهنگ شوند.

2.ایجاد حس آرامش :

یکی دیگر از مواردی که بعنوان اثر نوشتن، باید از آن نام برد، بهبود و کمک به بُعد روحی و روانی است.

نوشتن، راهی برای تخلیه و رهایی از فشار نیروهای منفی، خشم و اضطراب و … است، و نوشتن مداوم و روزانه، باعث می شود استرس و اضطراب درمان شود، و جای خود را به آرامش بدهد.

چه بسا افرادی که دچار افسردگی و بعضی بیماریهای روانی بوده اند و با نوشتن توانسته اند، بیماری خود را به طور کامل یا به طور قابل ملاحظه ای درمان کنند .

نوشتن، راهی برای شناخت خود و استعدادهای درونی است. استعدادهای درونی سرکوب شده، به مرور راهی برای ابراز وجود و ظهور،پیدا کنند، و با شکوفا شدن آنها، اعتماد به نفس، بهبود خلق و خوی و … راهی برای خودنمایی پیدا کنند و و بالتبع حس ارزشمندی و رضایت از خود، از نتایج شگفت انگیز نوشتن خواهد بود

فهرست