ارزش های درونی انسان

با شنیدن کلمه ارزش، واژه هایی مثل قیمت، بها، قدر و … به ذهن انسان خطور می کند که به نحوی ذهن را به سمت سنجش و اندازه گیری می برد.
معیار سنجش گوهر وجودی انسان، ارزش هایی است که در نهان و ضمیر انسان، جای گرفته اند و هر چقدر این ارزشها که به منزله مرواریدی در صدف وجود انسان هستند، بیشتر باشد، روح انسان به روحِ خداوندی خود نزدیکتر می شود.
پس این وظیفه انسان است که با شناخت و پرورش ارزش های درونی خود، به جایی برسد که به غیر از خداوند متعال، کسی لایق آن مقام و جایگاه نیست.
            رسد آدمی به جایی که به جز خدا نبیند                بنگر که تا چه حد است، مکان آدمیت
انسان باید ارزش وجودی و گوهر درون خویش را پیدا کند، و از روی نا آگاهی این گوهر با ارزش را به بهای ناچیزی نفروشد.
همانطور که گفتیم، انسان باید به ارزشهای وجودی و درون خودش پی ببرد تا بتواند به جایگاه بالایی دست پیدا کند.
برای شناخت ارزشها، کافی است به درون خودمان توجهی بیندازیم و ببینیم به چه مسائلی علاقه داریم و به آنها عشق می ورزیم؟ به عبارت دیگر، این علایق ما هستند که ارزشهای ما را مشخص می کنند.
به طور مثال کسی که علاقه به تغییر، پیشرفت و موفقیت دارید، ارزش موفق شدن را دارد.
پس باید شروع به تغییر دادن خود کند، با آگاهی پیش برود، آموزشهای لازم را ببیند. روز به روز پیشرفت کند و به موفقیت برسد، و به این بُعد از ارزشمندی دست پیدا کند.
تعریف کننده و مشخص کننده ارزشها در زندگی، خودمان هستیم، یعنی هیچکس نمی تواند ارزش را برای ما تعریف و مشخص کند. و خودمان باید ارزشها را تعریف و مشخص کنیم تا بتوانیم زندگی ارزشمندی را داشته باشیم.

ارزش واقعی انسان چیست؟

همه انسان ها از بدو تولد، همراه با ویژگیها، توانمندی ها و استعدادهایی که در وجودشان نهاده می شود، پای به این دنیا می گذارند.
 وظیفه ی ما انسانها ، این است که در مدت زمان عمر خود، هر لحظه توجه عمیق تر و دقیق تری به درون و روح خود داشته باشیم تا پی به عظمت درونی خویش ببریم. ناشناخته های وجود و درون خود را کشف کنیم، بشناسیم و پرورش بدهیم و از آنها در زندگی فردی و اجتماعی خود بهره گیریم و به زندگیمان سمت و سو و معنا ببخشیم.
خداوند هنگامی که انسان را خلیفه خود معرفی کرد و او را اشرف مخلوقات نامید، انسان را ارزشمند جلوه داد و مقام بالایی به او بخشید. پس این انسان است که با ارزش ترین مخلوقات خداوند متعال است.
علاقه های درونی ما، ارزش درونی ما را مشخص می کند، وقتی انسان عاشق خدا و خودش باشد، ارزش خدا را دارد. و کسی که به این شناخت و دیدگاه برسد، می تواند ارزش انسان را به عنوان خلیفه الهی و اشرف مخلوقات، درک کند و مسیر و هدف خود را مشخص کند تا به رستگاری برسد.

تاثیر ارزش ها در زندگی انسان چیست؟

انسانها طبق علایق و سلیقه های خود، ارزشها را مشخص می کنند. وقتی ارزشها مشخص شدند، چارچوب، انتخابها و  اهداف زندگی مشخص می شوند.
انسان دارای نیازهای مختلفی است، و در طول زندگی همواره سعی در برآورده کردن نیازهای خود دارد، به  عبارت دیگر، انسان علاقمند است که به نیازهای خود پاسخ دهد. این نیازها و علاقمندی ها، ارزش را مشخص می نماید.
انسان هرچقدر که آگاهی و تسلط بیشتری بر ارزشها و عظمت درونی خود داشته باشد، بهتر می تواند به نیازهای خود پاسخ درست تری بدهد، انتخابهای درست تری انجام دهد، مسیر درستی را انتخاب کند و زندگی ارزشمندتری را برای خود رقم بزند.
 انسان ها همواره می توانند در مسیر تکامل قدم بردارند، و در این مسیر، طبیعی است که عقاید، افکار، باورها و علایق آنها دستخوش تغییر شود. و واضح است که با این تغییرات، ارزش های زندگی هم میتوانند دچار تغییراتی شوند. هرچقدر توجه به کیفیت ارزش ها، بیشتر باشد، زندگی ارزشمند تر می شود و انسان لذت بخش ترین زندگی را تجربه می کند.
هر کسی که به ارزش های درونی خود پی ببرد و آنها را پیدا کند، ارزش انسانهای دیگر را هم درک می کند و به شخصیت آنها احترام می گذارد.
اگر انسان ها در زندگی، ارزش های درستی را انتخاب کنند، نه تنها در زندگی خود بلکه در زندگی دیگران نیز تاثیرهای مثبت و خوبی می گذارند.
مثلا در طول تاریخ، مخترعان، پروفسورها، پزشکان، نویسندگان و … ، و به طور کلی افراد مطرح زیادی در همه زمینه های مذهبی، علمی، ورزشی، فرهنگی و هنری داریم که توانستند با انتخاب اهداف و ارزشهای خود، هم زندگی ارزشمندی را برای خود بسازند و هم انسانهای زیادی را در این راه کمک کنند و در بهبود کیفیت زندگی دیگران نیز مؤثر باشند.
پس شناخت ارزش های درونی درست، نه تنها در زندگی خود فرد تاثیرگذار است بلکه در زندگی اجتماعی هم تاثیر گذار است. و زمانی اجتماع ایده آلی شکل میگیرد که ارزشهای درونی هر فردی درست انتخاب شوند.
                                                                                               محقق و نویسنده: سمیه اسلامی
                                                                                                           30/07/1400
فهرست